CV

Scenografi


2018      Woyzeck, regi Therese Willstedt, Schauspiel Köln/DE


2017      Scener från ett äktenskap, regi Thomas Bendixen, Det Kongelige Teater, København/DK

  Trettondagsafton, regi Thomas Bendixen, Det Kongelige Teater, København/DK


2016      Das Jahr magischen Denkens, regi Therese Willstedt, Schauspiel Frankfurt/DE


2014      Over Grensen, regi Therese Willstedt, Brage Teatret, Drammen/NO


2012      4.1 Promille, regi Jacob Schjøt, Båd Teatret , København/DK

              Mørkebarn, regi Leiv Arne Kjøllmoen, Teater ZEBU, København/DK


2010      Hjardemål, regi Minna Johannesson, Thy Teater, Thisted/DK


2010      Sommerballet 2010, Bellevue Teatret, København/DK


2009      Fordampet, regi. Leiv Arne Kjøllmoen, Jako Bole Teatret, Ålborg/DK


Ljusdesign


2019      Vem är rädd för Virginia Woolfregi Thomas Bendixen, Det Kongelige Teater, København/DK

              Caldera, koreografi Bobbi Jane, Corpus/Den Kongelige Ballet, København/DK


2018      En julsaga, regi. Viktor Tjeneld, Helsingorg Stadsteater, Helsingorg/SE

  Carmen, koreografi Marcos Morau, Den Kongelige Ballet, København/DK

  Liasions, koreografi Marie Topp, MDT, Stockholm/SE

  Woyzeck, regi Therese Willstedt, Schauspiel Köln/DE


2017      Othello, regi Elisa Karagerup, Det Kongelige Teater, København/DK

  Scener från ett äktenskap, regi Thomas Bendixen, Det Kongelige Teater, København/DK

  Hamlet, regi Lars Romann Engel, Hamletscenen, Helsingør/DK

  Ballet gala, Avadhoota Datta Peetham, Mysore/IND

  Bilisten, regi Viktor Tjerneld, Mungo Park Kolding, Kolding/DK

  Trettondagsafton, regi Thomas Bendixen, Det Kongelige Teater, København/DK


2016      Adams Äpfel, regi Therese Willstedt, Schauspiel Köln/DE

  Re-Dream, koreografi Taneli Törmä & Antoinette Helbing, Dansehallerne, København/DK

  Min far og vrede mand, regi Marc van der Velden, Teater ZeBU, København/DK

  Panda Affæren, regi Anders LundorphTeater Grob, København/DK    

  Das Jahr magischen Denkens, regi Therese Willstedt, Schauspiel Frankfurt/DE


2015      Bröderna Lejonhjärta, regi Minna Johannesson, Aalborg Teater/DK

  Richard III, regi Therese Willstedt, Aalborg Teater, Aalborg/DK

  Anne Marie gift Carl Nielsen, regi Sophie Lauring, Mungo Park Kolding, Kolding/DK

  The Visible Effects of Force, koreografi Marie Topp, Kampnagel, Hamburg/DE

  Ballet Gala, Joyce Theatre, New York/US

  Ballet Gala, Sadlers Wells Peakock Theatre, London/UK

  Elefantmanden, regi Therese Willstedt, Odense Teater, Odense/DK


2014      Døden., regi Therese Willstedt, Det Kongelige Teater, København/DK

              Alice i eventyrland, regi Heinrich Christensen, Aalborg Teater, Aalborg/DK

              9220: Portræt af en bydel, regi Therese Willstedt, Aalborg Teater, Aalborg/DK

              Death, koreografi Kim Hjorthøj og Ittamar Serussi, Fanclub, Dansescenen, København/DK

              Over Grensen, regi Therese Willstedt, Brage Teatret, Drammen/NO


2013     Viva, vive!, Black Box Theatre, Holstebro/DK Ballet Jovem, Belo Horizonte/BR

             Glesbygdsliv, koreografi Marcos Morau, Yossi Berg & Oded Graf, Norrdans, Härnösand/SE

             The picture of Dorian Grey, koreografi Marie Brolin-Tani, Den Jyske Opera, Århus/DK

             En kort en lang, regi Niklas Bendixen, Aalborg Teater, Aalborg/DK

             Peer Gynt, regi Marc van der Velden, Teater ZEBU, København/DK

             Røverne, regi Therese Willstedt, Aalborg Teater, Aalborg/DK


2012     The Everyday Practice of Resistance, koreografi Marie Topp, Ice Hot, Helsinki/FI

             Inden jeg blir 67..., regi Thomas Müller, Aalborg Teater, Aalborg/DK

             Cross Connection, Dansescenen, København/DK

             Still going WRONG, koreografi Helle Bach, Dadadans, Århus/DK

             Kunsten at flyve, regi Lotte Faarup, Teater ZEBU, København/DK

             4.1 Promille, regi Jacob Schjøt, Båd Teatret , København/DK

             Mørkebarn, regi Leiv Arne Kjøllmoen, Teater ZEBU, København/DK


2011     Invasion, regi Therese Willstedt, Aalborg Teater, Aalborg/DK

             Contact, Dansescenen, København/DK

             Den hvide mand, regi Liesl Tommy, Danskdansk, Grob, København/DK

             Under uret, koreografi Ingrid Tranum, Teater Zeppelin, København/DK

             Den grimme mand, regi Rune David Grue, Folketeatret, København/DK

 

2010     Pinocchio, regi Sara Cronberg, Aarhus Teater, Århus/DK

             Hjardemål, regi Minna Johannesson, Thy Teater, Thisted/DK

             Sommerballet 2010, Bellevue Teatret, København/DK

             Outside In, Portscenen, København/DK

             Så må jorden godt gå under, regi Kaspar Rostrup Den Danske Skueplads, Ribe/DK

             Valkyrien, regi Daniel Rylander, Teater Momentum, Odense/DK

             Stranden, regi Marc van der Velden, Teater ZEBU, København/DK


2009     Fordampet, regi Leiv Arne Kjøllmoen, Jako Bole Teatret, Ålborg/DK

             Häxjakten, regi Sara Cronberg, Malmö Stadsteater, Malmö/SE

             Bournonville Gala, Centre cultural Terassa, Terassa/ESP

             Syv døre, regi Leiv Arne Kjøllmoen, Statens Teaterskole, København/DK

             Korttegnerens sorg, regi Adam Barnard, Eklektisk Teater, København/DK


2008    100 historier og en til, regi Marc van der Velden, Corona la Balance, København/DK

             Det besejrede kaos, regi Peter Holmgård, Statens Teaterskole, København/DK

             Bournonville Galla, La Cueva de Nerja, Nerja/ESP


2007     Bournonville Galla, Jacob Pillow Festival, Jacob Pillow/US

             Stitching, regi Minna Johannesson, Statens Teaterskole, København/DK

             Handbag, regi Thomas Bendixen, Statens Teaterskole, København/DK

             Vinter under bordet, Eklektisk Teater, København/DK


Ljusdesigner och Scenograf Mårten K. Axelsson



Copyright Mårten K. Axelsson © All Rights Reserved.